Základní informace

ZŠ Praha 10, Jakutská 2/1210 zahájila svou činnost 1. září 1955. V loňském školním roce tedy oslavila již své 60.výročí. Název školy je odvozen od místní ulice, jejíž jméno připomíná sibiřské přístavní město na řece Leně - Jakutsk.
Naše škola se nachází ve Vršovicích, v klidné části Prahy 10, na místě velmi dobře dopravně dostupném. Je obklopena zelení, má svou vlastní rozlehlou zahradu s moderními sportovními i herními plochami a novou venkovní učebnou. Škola se v současnosti blíží k naplnění své kapacity 440 žáků.
Výuka probíhá podle Školního vzdělávacího programu – Klíč k úspěchu. Více než dvacetiletou tradici má program rozšířené výuky hudební výchovy, v rámci nehož je žákům nabízeno nadstandardní vybavení a odborné vedení. Naši žáci v rámci pěveckého sboru a průběžně vznikajících hudebních uskupení a kapel vystupují pravidelně na řadě městských slavností, účastní se soutěží a sami organizují vlastní koncerty. Nejvíce pyšní jsme na tradiční prosincový adventní koncert a červnový festival školních kapel a tanečníků Jakufest (od roku 2014). Velkou výhodou pro naše žáky je také bezprostřední sousedství ZUŠ v Bajkalské ulici, kde se mohou specializovat ve hře na jednotlivé nástroje.

Všechny učebny ve škole jsou vybaveny interaktivními tabulemi Smart nebo projektory s interaktivním řešením eBeam. K dispozici jsou i mobilní dokovací stanice s tablety pro podporu digitalizace ve výuce. Žákům i učitelům je po celé škole díky Wi-Fi k dispozici volný přístup k internetu. Škola má dále vlastní počítačovou učebnu i další odborné učebny jako cvičnou kuchyňku, prostor pro jazykovou výuku, zázemí pro pro chemická a fyzikální praktika.
Podporujeme samozřejmě také sportovní rozvoj žáků. Máme vlastní tělocvičnu, dvě venkovní multifunkční hřiště a dráhu s doskočištěm s umělým povrchem. V zimě vyjíždějí žáci druhého stupně na lyžařský výcvikový kurz na Černou horu v Krkonoších, kde jsou vzděláváni zkušenými instruktory v technikách lyžování a snowboardingu. Součástí výuky tělesné výchovy v 2. a 3. ročníku je plavecký výcvik v bazénu SK Slavia. Téměř všechny třídy vyjíždějí každoročně na školy v přírodě a na výlety.
Důraz klademe i na jazyky. Od 1. třídy vyučujeme povinně anglický jazyk. Na 2.stupni nabízíme jako další cizí jazyk němčinu a italštinu. Pro rozvoj konverzačních dovedností naše škola pořádá vícedenní výjezdy do Velké Británie a v rámci spolupráce s italskou Scuola Primaria Aristide Gabelli do oblasti Bibione. Organizujeme také jednodenní návštěvy vybraných německých měst.
Odpolední aktivity zajišťuje školní družina s vlastním programem. Snažíme se zajistit širokou škálu kroužků vedených jednak našimi pedagogy, ale také spolupracujícími agenturami.

Jsme velmi potěšeni, že při škole funguje Klub malých debrujárů, kde se děti i dospělí zabývají vědou, technikou a ekologií. Klub spolupracuje s jinými domácími i zahraničními kluby a účastní se i různých akcí v pražských muzeích, dětských akcí i setkáních ve Francii či Německu.
Na škole působí výchovný poradce, speciální pedagog, metodička prevence sociálně patologických jevů. Do školy pravidelně dochází psycholožka a speciální pedagožka z Pedagogicko-psychologické poradny Praha 10. Speciální péče je věnována integrovaným žákům, dalším žákům se speciálními vzdělávacími problémy a cizincům, pro které je zřízen kroužek na výuku českého jazyka.
Nezapomínáme ani na podporu ekologického a solidárního myšlení. Naše škola je zařazena do ekologických projektů (Pavučina, M.r.k.e.v) a účastníme se celopražské soutěže zaměřené na třídění odpadu Recyklohraní. V rámci rozvíjení solidarity spolupracujeme například s nadací Život dětem, Fond Sidus ad. Z žákovského parlamentu vzešla myšlenka na adopci africké školačky.
Za velmi důležitou považujeme spolupráci s mateřskými školami v našem okolí. Pro děti učitelé a žáci připravují hodiny v naší škole nazvané "Učení nanečisto", Svatomartinskou pouť, Den otevřených dveří s jarmarkem a dílnami šikovných ručiček, Bublinádu ad. V budově školy působí detašovaně MŠ Omská. V těsném sousedství je také MŠ Bajkalská
Těšíme se na všechny žáky, kteří chtějí přispívat příjemné atmosféře na naší škole a děkujeme tímto za podporu všem, kteří nám nejrůznějším způsobem pomáhají a drží nám palce v naší společné práci.
ZŘIZOVATELEM ŠKOLY JE MČ PRAHA 10. Rozpočet příspěvkových organizací na rok 2017 naleznete na tomto odkazu. na tomto odkazu.

Spádové ulice ZŠ Praha 10, Jakutská

Bajkalská, Bělocerkevská - sudá č. 2 - 40
Čeljabinská
Dukelská č.11